آسيمو، روبات آدمواره‌ی هـُندا

شايد با شنيدن اسم هـُندا اگر در ايران هستيد، به ياد هـُندا ۱۲۵ و اگر در امريکا هستيد به ياد هـُندا اکورد بيافتيد. ولی شايد ندانيد که از ميانه های دهه ۸۰ این شرکت عظيم اتومبيل سازی خيلی بی سروصدا بر روی پروژه ساخت روباتهای خانگی کار ميکرده است. آسيمو نسل جدیدی از اين روباتهاست که برای نخستين بار در وال استريت و در جشن ۲۵امین سال حضور هـُندا در بورس نيويورک به نمايش در آمد.
آسيمو در بدو تولد ۱.۲ متر قد و ۴۳ کيلو وزن داشت! طراحان شرکت هـُندا بسيار سعی داشته اند که آسيمو ظاهری دوست داشتنی داشته باشد. آنها اميدوارند زمانی آسيمو همانقدر که امروز آکورد محبوب است فراگير شود. به همین دليل نیز اين آدمک را قدری کوتاه تر از حد معمول طراحی کرده اند تا فيلمهای ترسناک هاليود در خصوص استيلای روباتها بر انسانها را تداعی نکند.
آسيمو يک اسباب بازی نيست. او راه می رود، جملات برنامه ريزی شده را بر زبان می‌راند، دست می‌دهد و ... ولی مهمترين کار او راه رفتن اوست که برای رسيدن به اين مرحله ۱۶ سال زمان برده است.کلمه آسيمو ASIMO برگرفته از (Advanced Step in Innovative MObility) ميباشد. هم اکنون شعبه شرکت IBM در ژاپن جهت خوش آمد گويی به ميهمانان خود از آسيمو کمک مي‌گيرد. برای اين منظور IBM ساليانه رقمی معادل ۱۶۶۰۰۰دلار می‌پردازد. (ظاهرا محبوبيت آسيمو از سوپر مدلها هم بيشتر است! )
اينجا وبسايت اين کوچولو است! فراموش نکنيد که از نمايش 3بعدی و فيلمهای آسيمو هم ديدن فرمايید!!!!

  
نویسنده : reza ; ساعت ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ روز شنبه ۱ تیر ،۱۳۸۱
تگ ها :