YELLOW JACKETS زردجــــامگان !

ديروز تيم بسکتبال GeogiaTech -دانشگاهی که در آن هستم- فينال NCAA را بهU of Connecticut باخت. گفتم شايد بهانه‌ی خوبی باشد تا قدری خارج از محدوده‌ی معمول صحبت کنم. به عقيده‌ی من امريکا چيزهای زيادی يرای به خود باليدن دارد ( باز به عقيده شخص بنده اگر از آموزش پيش دانشگاهی بگذريم) تقريبا تمام زمينه‌ها!! هر چند چنين ادعائی بزرگ مي‌نمايد اما من برای خودم دلايل کافی دارم که خود جای بحث ديگری است. اما اگر من يک امريکائی بودم و مي‌خواستم به چيزی در کشورم افتخار کنم، آن «ورزش قهرمانی» مي‌بود. اينجا تمام ورزش‌قهرمانی از کالج‌ها آغاز مي‌شود. سيستمی که عملا ورزش قهرمانی را به مردم نزديک مي‌کند. وضعيتی که برای ورزشکار ـ که عملا تحصيلکرده هم هست ـ همان احترامی را به همراه دارد که مثلا در جوامع شرقی يک دانشمند دارد. سيستمی که چنان گاهی اوقات رقابت را بالا مي‌برد که اگر به چشم خودم نديده بودم باور نمي‌کردم که تيمی که به اسم يک دانشگاه بازی مي‌کند و بازيکنان طبق قانون حق دريافت هيچ گونه پولی را ندارند، مي‌تواند تا به اين حد جدی بشود! هر چند که تمامی اعضای تيمهای ورزشی با بورسهای تحصيلی و بقيه‌ی چيزها حمايت مي‌شوند، ولی طبق قانون بايد غيرحرفه‌ای بمانند.
روزهای نخستی که اينجا بودم هرگاه بازی بستکبال يا فوتبال بود شگفت زده ميشدم. دانشگاه ما دانشگاه نسبتا کوچکی محسوب ميشود. GeogiaTech تقريبا ۱۱۳۰۰ دانشجو ليسانس و ۵۴۰۰ دانشجو دکتري و فوق‌ليسانس دارد. ولي استاديوم ۶۰۰۰۰ نفري Bobby Dodd و استاديوم ۱۰۰۰۰ نفري Alexander Memorial Coliseum که محل بازيهاي فوتبال و بسکتبال GeogiaTech هستند، تقريبا هميشه پر ميشدند. مقايسه ميکنم با تهران به آن بزرگي و يک مجموعه‌ی آزادی‌ که در نگهداری همان يکی هم مشکل داريم!!
تيم بسکتبال GeogiaTech تا بحال ۱۳ بار راهي NCAA شده٬ ۷ بار در ۱۶ تيم پاياني و ۳ بار در ۸ تيم پاياني و ۲ بار در ۴ تيم پاياني بوده. اما اين نخستين بار‌ی‌است که به فينال ميرسد. GeogiaTech فينال را ۸۲-۷۳ به Connecticut باخت. براي آنها که در ايران NBA را دنبال ميکنند، NCAA چيزي از NBA کم ندارد. در تيم بسکتبال GeogiaTech يک ملي‌پوش سوئدي هست که در بازي‌هاي NCAA اصلا بازي نکرد و در بازي‌هاي کم اهميت مقدماتي تنها ۴-۵ دقيقه به بازي مي‌آمد. تو خود حديث مفصل بخوان از اين مجمل!
شايد بد نباشد: ليستي از ستاره‌هاي حال حاضر NBA که پيش از اين در GeogiaTech بوده‌اند:
Chris Bosh
Jason Collier
Dion Glover
Matt Harpring
Stephon Marbury
Travis Best
Jon Barry
Matt Geiger
Kenny Anderson
Dennis Scott
John Salley
Mark Price

  
نویسنده : reza ; ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ فروردین ،۱۳۸۳
تگ ها :