يادي از جلال آل احمد، بمناسبت ۱۸ شهريور

منبع ۸۰٪ مطالب زير سايت بنياد ايرانشناسي مي‌باشد.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

كودكي جلال آل احمد در نوعي اشرافي روحانيت گذشت. جلال در اين‌باره مي‌گويد: « در خانواده اي ( مسلمان ـ شيعه ) برآمده‌ام. پدر و برادربزرگ و يكي از شوهرخواهرهام در مسند روحانيت مردند. و حلال برادرزاده‌اي و يك شوهرخواهر ديگر روحاني‌اند، و اين‌تازه اول عشق‌ست. كه الباقي خانواده همه مذهبي‌اند. با تك و توك استثنايي »

دوران كودكي جلال، از بستر يك تربيت مذهبي آغاز شد؛ با اتمام دورهء دبستان، پدرش او را نزد « سيد هادي طالقاني » برد تا از محضر اين استاد كه خود نيز در گذشته نزد وي تلمذ كرده بود، استفاده نمايد. جلال با رسيدن به مقطع دبيرستان با منع پدر جهت ادامه تحصيل مواجه شد، زيرا بعد از مرگ برادر بزرگترش، پدر عزم خود را جزم نموده بود تا از جلال جانشيني براي محراب و منبرش سازد. همچنين او اعتقاد داشت كه « مدارس تحصيلاتشان به بي‌ديني مي‌انجامد ». با باز شدن كلاس‌هاي شبانه‌ي دارالفنون، جلال پنهان از چشم پدر، در آن مدرسه ثبت نام نمود. او روزها به كار ساعت‌سازي - بعدها سيم‌كشي و چرم‌فروشي - مشغول بود، و شبها درس مي‌خواند. وي با درآمد كار روزانهء دوره‌ي دبيرستان را تمام كرد و در سال 1322 موفق به اخذ ديپلم شد. پس از ختم دوره‌ي دبيرستان، پدرش او را به نزد برادر بزرگترش در نجف اشرف فرستاد پس از بازگشت از نجف در سال 1322 وارد دانشسراي عالي شد و در آنجا در رشته‌ي ادبيات فارسي، ليسانس خود را گرفت.

جلال آل احمد در روز سه شنبه 18 شهريور ماه 1348، در اسالم گيلان در گذشت. در مورد علت مرگ جلال هنوز ابهاماتي وجود دارد، خانم دانشور همسر جلال و كسي كه در آخرين لحظات زندگي وي در كنارش بود چنين مي‌گويد :« با دكتر عبد الحسين شيخ به خانه ميهن آمديم و من جريان واقع را براي دكتر شيخ گفتم . او جلال را معاينه كرده بود و و علت مرگش را به اغلب ِ احتمال، آمبولي يا آنفاركتوس تشخيص داده بود.
وی در ري - مسجد آيت الله فيروزآبادي - به‌خاك سپرده شد كتابهاي زيادي از زنده ياد جلال آل احمد به طبع رسيده كه از جمله آنها عبارتند از:
غرب زدگي
روشن فكران
زن زيادي
يك چاه و دو چاه
ولايت عزرائيل
خط و زبان فارسي
پنج داستان
نفرين زمين
چهل طوطي
اورازان
ديد و بازديد
دستار
هفت مقاله
سفر به مصر
قمار باز
تشنگي و گرسنگي
مائده هاي زمين
خسي در ميقات
كرگدن
بازگشت از شوروی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

يک جوک هم از نبوي‌ آنلاين!
جواد گفت: اين جلال آل‏احمد كه هي ازش تعريف مي‏كنن فقط يه كتاب خوب نوشته، اونم بوف‏كوره.
يكي گفت: بوف‏كور مال صادق هدايته که!
جواد گفت: ديگه بدتر، يه كتاب خوب داره اونم صادق هدايت براش نوشته.

  
نویسنده : reza ; ساعت ۱٢:٤٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱۸ شهریور ،۱۳۸۱
تگ ها :